Molekularne i strukturalne podstawy działania chloroplastów

Grupa prof. dr hab. Agnieszki Mostowskiej

 

Grupa realizuje interdyscyplinarne badania prowadzące do wyjaśnienia dynamiki błon tylakoidów będącej podstawą wydajnego procesu fotosyntezy w zmieniającym się środowisku naturalnym.

 

Tylakoidy to błony wewnętrzne chloroplastów stanowiące platformę dla reakcji świetlnych fotosyntezy. U roślin wyższych są zorganizowane w układ ścieśnionych tylakoidów gran, które połączone są ze sobą luźno ułożonymi tylakoidami stromy. System błon tylakoidów stanowi jeden z najbardziej skompilowanych przestrzennych układów strukturalnych w całym świecie ożywionym a jego dynamiczne reorganizacje podczas rozwoju, czy zmieniających się warunków środowiskowych (np. temperatura, oświetlenie), stanowią istotny czynnik w regulacji wydajności procesu fotosyntezy.

Za podstawowy czynnik odpowiadający za różnorodność strukturalną tylakoidów uznaje się lateralne zróżnicowanie dystrybucji białkowo-barwnikowych kompleksów fotosyntetycznych w błonach. Obok kompleksów fotosyntetycznych głównymi składnikami błon tylakoidów są galaktolipidy oraz barwniki, i to między innymi ich role w tworzeniu typowych układów tylakoidów gran i stromy (podczas rozwoju i w dojrzałych roślinach) badamy w naszej grupie.

Mimo, iż uproszczone modele przestrzennej budowy tylakoidów znaleźć można w wielu podręcznikach to jednak wciąż niewiele wiadomo w jaki sposób ten układ samoorganizuje się, jest utrzymywany i modyfikowany. W celu lepszego zrozumienia budowy przestrzennej błon chloroplastowych prowadzimy interdyscyplinarne badania z zakresu struktury (mikroskopia elektronowa, tomografia elektronowa, mikroskopia konfokalna, mikroskopia świetlna), składu (metody biochemiczne, biofizyczne i molekularne) i funkcjonalności (metody fluorescencyjne) błon tylakoidów.

Prace licencjackie i magisterskie można wykonywać pod opieką:

prof. dr hab. Agnieszki Mostowskiej, dr Katarzyny Gieczewskiej oraz dr Łucji Kowalewskiej

przykładowe tematy prac:

  1. Strukturalna i funkcjonalna rola karotenoidów zlokalizowanych w błonach tylakoidów
  2. Struktura i organizacja plastoglobulomu roślin o odmiennej odporności na stres chłodu, oraz różnym składzie lipidowym błon chloroplastowych
  3. Mechanizmy programowanej śmierci komórkowej podczas starzenia indukowanego chłodem
  4. Trójwymiarowa rekonstrukcja ciał prolamellarnych mutantów Arabidopsis o zmienionym składzie karotenoidowym błon wewnętrznych plastydów
  5. Wykorzystanie nowoczesnych technik preparatyki prób do mikroskopii elektronowej w biologii roślin

Comments are closed.