dr Katarzyna Gieczewska

E-mail: k.gieczewska@uw.edu.pl, kat.gieczewska@biol.uw.edu.pl
Telefon: (22) 55 42 102

w sprawach związanych z promocją Wydziału: promo@biol.uw.edu.pl

Moje zainteresowania badawcze orbitują wokół szeroko pojętej wydajności fotosyntetycznej zarówno w błonach tylakoidowych in vivo, in vitro jak i w sztucznych układach liposomowych. Zawsze interesował mnie wpływ stresów abiotycznych (światła, chłodu) na aktywność fotosystemów i ich specyficzne rozmieszczenie w błonie, ze szczególnym uwzględnieniem komponenta lipidowego. To lipidy błonowe stanowią macierz w której zanurzone są i przemieszczają się kompleksy fotosyntetyczne. To dzięki owej macierzy mogą migrować szybciej lub wolniej, dostosowując sie do stresowych warunków środowiska.

Moim obiektem badawczym są błony chloroplastów izolowane z grochu (roślina tolerująca chłód) i fasoli (roślina chłodowrażliwa) oraz rzodkiewnika pospolitego (roślina wyjściowo tolerująca chłód – jednak obserwuje się dość znaczne różnice w oporności pomiędzy ekotypami). Dodatkowo konstruuję z lipidów roślinnych liposomy, które po inkorporacji anten LHCII wykorzystuję jako model oddziaływań pomiędzy składnikami białkowymi i lipidowymi natywnych błon fotosyntetycznych – poprzez modulację stopnia nasycenia łańcuchów kwasów tłuszczowych, wprowadzanie wolnych kwasów tłuszczowych czy oddziaływanie na stopień agregacji białek pomiędzy liposomami.

Wykorzystuję szereg metod od mikroskopowych przez biochemiczne i molekularne na spektroskopowych skończywszy.  Często zdarza się, że nawet kilka na raz 😉 jak w przypadku zdjęcia po lewej (czasy życia fluorescencji pochodzącej od cząsteczek chlorofilu związanych z antenami LHCII w preparacie liposomów o niewielkim stopniu agregacji).

 

Można mnie znaleźć na następujących zajęciach:

Biologia komórki – przedmiot obowiązkowy Biologia, Biotechnologia I stopień (koordynator)

Techniki mikroskopowe w biologii roślin – fakultet dowolnego wyboru, oraz przedmiot specjalizacyjny Biologia  BKiO II stopień (koordynator)

Fotosynteza – przeszłość, teraźniejszość i przyszłość – wykład dowolnego wyboru  (koordynator)

Enzymologia I – przedmiot obowiązkowy Biotechnologia I stopień

 

Zainteresowania pozanaukowe: czytanie książek (zwłaszcza fantastycznych), oglądanie filmów i seriali (zwłaszcza w odcieniach „nerd”), robótki ręczne z przyległościami (jak barwienie wełny samodzielnie pozyskanym surowcem barwierskim) i turystyka piesza.

 

 

 

Comments are closed.